DOVOLENÁ - ZÁSILKY ODEŠLEME AŽ 10.7. 2023

O terapii

Napřed si vysvětlíme, jak masážní pistole funguje. K motorku napájenému z baterie je připevněná plastová, a nebo pěnová hlava, která produkuje rychlé a opakované vibrace s rychlostí kolem 40 úderů za sekundu. Říká se tomu perkusivní terapie. Při kontaktu s tělem vráží hlava hladce, ale zároveň hodně intenzivně do svalů.


„Máme za to, že působením téhle síly se pevné částice v pojivových tkáních nebo ve svalových pouzdrech rozmělní do tekutého stavu,“ říká Paul Helms, certifikovaný masážní terapeut a zakladatel centra Helms Performance v St. Louis a ve Philadelphii. Masážní pistole často používá při práci se sportovní klientelou. „Přispívají k větší pružnosti svalových pouzder, takže svaly nejsou tak ztuhlé.“

Pravděpodobně to má také neurologický efekt. Masáž svalů ve skutečnosti nevede k jejich okamžitému uvolnění. Při perkusivním kontaktu zaznamenají senzorické neurony nárůst napětí ve šlachách svalů a vyšlou pak signál do mozku, kde dochází k jeho zpracování. Mozek následně sdělí svalu, že se má uvolnit,“ vysvětluje Helms.

 

DSC01952

 

Studie publikovaná v časopise Journal of Clinical and Diagnostic Research dospěla k závěru, že účastníci, kteří se věnovali 5minutové vibrační terapii nebo 15minutové masáži pociťovali do 72 hodin po skončení cvičení výrazně menší bolesti než ti, kdo nepoužili žádnou z těchto technik. U těch, kdo použili vibrační zařízení, probíhala regenerace během prvních 24 hodin dokonce rychleji než u těch, kdo se věnovali jen klasické masáži.


Masážní pistole fungují obzvlášť efektivně u lidí, kteří často a tvrdě trénují. Pistole ale nepřispívají jenom k rychlejší regeneraci. Když se použijí před cvičením, tak uvolňují svalová pouzdra, a tím zlepšují rozsah pohybu. Jsou taky ideální pro lidi, kteří trénují na různé akce, protože pomáhají zmírnit napětí, které může vést ke zraněním z přetížení. A ocení je taky ti, kdo jsou náchylní k výrůstkům a lokálním bolestem.

 

„Běžný pěnový válec nepronikne do tkáně tak hluboko a cíleně a vaše ruce nikdy nebudou pracovat tak rychle jako hlava poháněná motorkem.“

 

Přetížení svalů omezuje jejich pohyblivost. Také monotónní zátěž (například běh) může způsobit problémy díky vzniku takzvaných trigger pointů – bodů, ve kterých se sval nedokáže správně uvolnit, a ze kterých se následně šíří bolest. Vibrace masážních pistolí ti pomohou tyto „svalové uzlíky“ rozpustit a bolest odstranit. Intenzivní, hloubková poklepová masáž rovněž:

 

DSC02088

 

  • Pomáhá zvyšovat proudění krve ve svalech a tím i zvyšovat tok živin, přísun kyslíku a odvod odpadních látek (př. laktát ), které ve svalech vznikají, čímž urychluje regeneraci a podporuje sportovní výkon.
  • Pomáhá předcházet zraněním a zmirňuje svalovou bolest
  • Pomáhá zvyšovat rozsah pohybu

 

Nechceme tvrdit, že v každém případě dokáže pistole předčit ruce zkušeného maséra. Profesionální masér přesně ví, co tvé tělo potřebuje a kam má sáhnout. Nicméně ne každý má peníze a čas navštěvovat maséra několikrát týdně. Pro rychlou a efektivní úlevu kdykoliv potřebujete, je masážní pistole skutečně užitečná a je skvělé, jak rychle potřebného efektu s pistolí dokážete dosáhnout.

Masážní pistole můžete využívat po fyzické aktivitě, při bolestech, zraněních i během rekonvalescence. Své využití si tedy najdou opravdu v každé domácnosti.

Najdete nás i na MALL.CZ