DOVOLENÁ - ZÁSILKY ODEŠLEME AŽ 10.7. 2023

Napsali o nás

,,Článek převzat z webu www.ukazformu.cz a použit se souhlasem vlastníka autorských práv UkažFormu Fitness.

 

Pojďte se společně se mnou mrknout na základní principy fungování této nové pomalu dalo se by říci mainstreamové sportovní a fitness pomůcky a s čím nám může a nemusí pomoci. Vyplatí se kupovat ? Bude mít každý fitnessák do pár let doma svou vlastní masážní pistoli ?

Tyto masážní pistole fungují na principu vibrací stejně jako mnoho dalších vibračních masážních produktů. K motorku napájenému baterií je připevněna gumová/pěnová hlavice, která rychlým pohybem vytváří opakované vibrace s rychlostí cca 40 úderů za sekundu dle typu přístroje. Hlavice naráží do svalů hladce a zároveň intenzivně. V ceně výrobku jsou většinou na výběr různé masážní hlavice, které si lze přendávat v závislosti na masírované oblasti a dalších specifických potřebách. Výhodou těchto masážních pistolí je zejména fakt, že k masáži nepotřebujeme nikoho jiného a téměř na celé tělo si vystačíme sami. Ale je to skutečně výhoda ? Přeci jen jít k dobrému masérovi, který zná anatomii těla, ví kam sáhnout a na jak dlouho tam sáhnout také není úplně k zahození..

Co říkají studie ?

Vliv vibrační terapie na tělo je docela dobře prozkoumán. Výzkumy drtivou většinou skutečně podporují účinnost vibračních terapií pro snížení bolesti svalů po tréninku, rychlejší regeneraci a zvýšení rozsahu pohybu v kloubech. Pro příklad uvádíme několik studií.

Meta-analýza 10 různých studií z roku 2019 zjistila, že svalová bolest 24, 48 a 72 hodin po tréninku byla při používání některého ze způsobů vibrační terapie skutečně významně nižší oproti skupině účastníků, která vibrační přístroje nepoužívala.

Další studie z roku 2014 taktéž potvrzuje účinnost lokalizované vibrační terapie při snížení bolesti svalů po intenzivním cvičení.

Další studie z roku 2019 ukázala, že vibrační masážní terapie na lýtkách vede ke zlepšení rozsahu pohybu v kotníku a při používání v bederní části zad dokonce k lepším sedacím návykům, flexibilitě a tím snížení rizik poranění zad. Tato studie také ukázala, že vibrace a tlak z masážních pistolí a jiných vibračních masážních přístrojů zvyšují průtok krve do pracujících svalů. To zvyšuje odtok odpadních látek ze svalů a přináší více živin, což vede k rychlejšímu zotavení.


Studie ukazují, že nápad začlenit vibrační masážní přístroje do našeho tréninkového režimu nemusí být vůbec špatný a mohou nám pomoci s bolestivostí svalů po tréninku, zvýšením rozsahu pohybu v kloubech i rychlejší regeneraci. Dle studií je pravděpodobné, že se naše svaly skutečně rychleji zotaví a v příštím tréninku tak budeme moci podat lepší výkon.

Co se týče rychlejší obnovy síly či zvyšování svalové síly, zde již výzkumy nejsou úplně průkazné a často si protiřečí. Žádné dosavadní studie nedokazují přímou souvislost s rychlejší regenerací svalové síly při používání masážních vibračních pomůcek.

Jedna studie prokázala snížení excentrické svalové síly při používání masážních pistolí, zatímco jiná studie dospěla k názoru, že svalová síla se u hamstringů a kvadricepsů 72 hodin po intenzivním tréninku u lidí, kteří používali lokalizovanou vibrační terapii oproti těm, kteří ji nepoužívali, zvýšila.

 

Rady k používání

 

Nikdy nepoužívej masážní pistoli na místech s velkou frekvencí cév jako například velké cévy na krku, v podpaží nebo tříslech. Masážní pistoli taktéž v žádném případě nepoužívej na kosti, zejména pak na páteř ! Ženy by taktéž raději neměly vibrační masážní terapii používat na prsa.

 

Co se týče nastavení rychlosti, doporučujeme spíše nižší rychlost při delším času masírování, než vysokou rychlost. Pokud po masáži či při ní necítíš dostatečné uvolnění, zkus při další masáži rychlost přidat. Ale cílem je svaly uvolnit, ne je rozdráždit. Méně je někdy více, tak to zbytečně nepřežeň.

 

V případě, že trpíš jakýmkoliv druhem nervových, svalových, oběhových či jiných vážnějších onemocnění, rozhodně se před možným používáním masážní pistole nejprve poraď s lékařem. Nechceme Tě strašit, no nechceme Ti ani ublížit. A přeci jenom i klasická masáž má spoustu kontraindikací.

 

 

Jak zní závěr ?

Masážní pistole mohou být při správném používání a alespoň základních znalostech anatomie lidského těla dobrým (a v delším horizontu také oproti klasickým masážím rozhodně levnějším) potréninkovým i předtréninkovým pomocníkem. Prokazatelně nám mohou pomoci s bolestivými svaly, rychlejší regenerací svalů a zvýšením rozsahu pohybu v kloubech. Co se týče možného zvyšování či rychlejší regenerace svalové síly nebo dokonce zvyšování výkonu, buďme raději skeptičtější a počkejme si na výsledky dalších rozsáhlejších výzkumů.

Pokud nemáš čas nebo dostatek peněz k navštěvování zkušeného maséra, může pro tebe být masážní pistole skutečně možnou účinnou alternativou, ačkoliv pocit celkového uvolnění z klasické masáže pravděpodobně nenahradí. Pokud nad koupí uvažuješ, vzhledem k tomu, že se jedná o technickou věc, kterou budeš pravděpodobně používat často a na svém vlastním těle, doporučujeme koukat po kvalitnějších modelech. Udělali jsme základní research na českém trhu a výhodnou volbu k poměru cena/výkon za nás představuje tato masážní pistole s LCD displejem, 30ti rychlostmi a 6 vyměnitelnými nástavci.

Najdete nás i na MALL.CZ